זכויות עובדים בפירוק חברה ופשיטת רגל

זכויות עובדים בפירוק חברה ופשיטת רגל

עבודה בחברה מספקת לעובדיה ביטחון בנוגע לפרנסה שלהם, אך למרבה הצער, ישנם מקרים שבהם חברות פושטות רגל או נסגרות בגלל סיבות שונות. במקרים הללו עובדים רבים מאבדים את מקור הפרנסה שלהם, אך אין זה אומר שהם לא יכולים להבטיח את ביטחונם הכלכלי לאחר אובדן פרנסתם. אם איבדתם את העבודה שלכם עקב פירוק חברה ופשיטת רגל, אתם זכאיים לפיצויים שיעזרו לכם עד שתמצאו מקום עבודה חדש, וחשוב שתדעו כיצד לממש את הזכות הזו.

מימוש זכויות עובדים לאחר פירוק חברה או פשיטת רגל מעביד - לוין עיני

מה עושים במקרה של פשיטת רגל מעסיק/פירוק תאגיד/חדלות פרעון?

 • כדי להגן על עובדים שאיבדו את מקור פרנסתם עקב פשיטת רגל מעסיק, פירוק תאגיד או חדלות פירעון, נקבע שניתן להגיש תביעת פיצויים לביטוח הלאומי (ניתן לעשות זאת דרך האינטרנט). מלבד זאת, חברים במושב שיתופי או קיבוץ, וכן באגודה שיתופית שפורקה רשאים לקבל גם הם פיצויים. עובדים בחברות שהתפרקו או נסגרו זכאים לקבל כספים שהמעסיקים חייבים להם, כאשר אותם כספי פיצויים ניתנים על ידי המוסד לביטוח לאומי. 

  מלבד תשלומי פיצויי פיטורים על אובדן מקום עבודה, עובדים שמקום עבודתם נסגר יכולים לקבל מהביטוח הלאומי סכומים אחרים שהמעסיק חייב להם, לרבות: קרנות פנסיה, קופות גמל וביטוח מנהלים.

כיצד ניתן לממש את הזכאות לפיצויים?

אנו כאן כדי לעזור , צור עמנו קשר

 • כדי לקבל את מלוא הפיצויים המגיעים לכם, חשוב לוודא תחילה שהתנאים הבאים מתקיימים לגביכם:

  • בית המשפט המחוזי הוציא צו פשיטת רגל נגד המעסיק שלכם/בית המשפט המחוזי הוציא צו פירוק נגד המעסיק שלכם
  • בית המשפט המחוזי מינה נאמן/מפרק למעסיק שלכם
  • פרטי התביעה שלכם אושרו על ידי הנאמן/הפורק של החברה
  • במקרים של פירוק אגודה שיתופית/קיבוץ/מושב שיתופי, עליכם להיות חברים במקום במשך 7 שנים לפחות

  אם התנאים הללו מתקיימים, תוכלו לממש את זכותכם לקבלת פיצויים ותגמולים אחרים באופן הבא:

  להגיש תביעה על ידי מילוי טופס תביעה לתשלום חוב שכר עבודה ופיצויי פיטורים בפשיטת רגל ופירוק תאגיד. מלבד זאת, עליכם לצרף לטופס התביעה מספר מסמכים חיוניים שיגדילו את הסיכוי שלכם לקבל את הפיצויים המגיעים לכם:

  • שלושה תלושי משכורת אחרונים
  • מסמכים המעידים על חוב של המעסיק כלפיכם – כמו טופס 106, טופס 161, או פסק דין של בית הדין לעבודה
  • מסמכים המעידים על רצף של תקופת העבודה שלכם
  • מסמכים שמעידים על גובה פיצויי הפיטורים שמגיעים לכם בתאריך סיום העבודה, לרבות קופות גמל.

  כאשר אתם מגישים תביעה לקבלת פיצויים, עליכם לבדוק תחילה את זהות הנאמן/מפרק/מנהל שמונה על ידי בית המשפט לפסוק בדבר הפירוק של החברה שבה עבדתם. לאחר מכן, עליכם להעביר אל אותו גורם מסמכים וטפסים רלוונטיים בנוגע לתיק שלכם, ורק לאחר בחינה של הנושא תוכלו לקבל את הפיצויים שסכומם תלוי בוותק שלכם, חוזה ההעסקה שלכם, וכן הזכויות הקיבוציות שצברתם במהלך הזמן.

  ישנם תיקים שבהם תביעת החוב של החברה מאושרת בחלקה או נדחית לחלוטין, ובמקרים הללו אתם יכולים להגיש תביעה לבית המשפט המחוזי ולערער על ההחלטה בעזרת עורך דין דיני עבודה.

כיצד לממש את זכויותיכם באופן מיטבי ?

למרבה הצער, ישנם מקרים שבהם עובדים אינם מקבלים את הפיצויים שמגיעים להם עקב פירוק חברה/פשיטת רגל.

כמו שכולנו יודעים, מציאת עבודה חדשה היא לא משימה פשוטה, כך שאותם עובדים ניזוקים במהלך תקופת המעבר בין עבודה לעבודה.

במקרים הללו ובמקרים אחרים ניתן להיעזר בעורך דין דיני עבודה שילווה אתכם בתהליך התביעה.

לעתים ישנן בעיות גם כאשר אין דחייה של בקשת המעסיק לפשיטת רגל או פירוק חברה מפני שתהליכים בירוקרטיים מסוימים מעכבים את קבלת המסמכים הנדרשים בעת סגירת בית העסק.

כדי להגדיל את סיכוייכם לזכות בתביעת הפיצויים שלכם מול הביטוח הלאומי או להגיש תביעה בבית משפט מחוזי, אתם צריכים עורך דין מקצועי לצידכם. 

משרד לוין-עיני ברמת-גן מציע מגוון שירותים בתחום דיני עבודה, לרבות הגשת תביעות פיצויים לאחר פירוק חברה.

אם אתם זקוקים לסיוע במילוי טפסים והגשת כל המסמכים הנדרשים לאחר פירוק החברה שבה עבדתם, אנו כאן לרשותכם. במקרים שבהם יש צורך להגיש תביעה בבית המשפט המחוזי – אנו כאן לרשותכם.

משרד הבוטיק שלנו מתמחה במתן שירותים מקצועיים בתחום דיני העבודה, ואצלנו כל אדם מקבל את מלוא השירות עד להשגת התוצאות הרצויות, בהקדם האפשרי. אל תוותרו על הזכויות שלכם – צרו קשר עם משרד לוין-עיני ואנו נדאג שתקבלו את מלוא הזכויות שלכם על פי חוק. 

צרו קשר

עו"ד עומרי עיני

עו"ד אלון לוין