עורך דין קניין רוחני ברמת גן והמרכז

משרד עו"ד לוין - עיני

כשאתם יוצרים משהו בעצמכם, גם אם הוא וירטואלי לחלוטין – אתם הבעלים החוקיים שלו על פי חוק, גם אם לא הצהרתם בשום מקום שהיצירה היא שלכם.

מישהו הצליח להשיג את היצירה או להעתיק אותה או את חלקה, והציג אותה כשלו? אתם יכולים (וצריכים!) להגיש נגדו תביעה בגין פגיעה בזכויות באמצעות עורך דין קניין רוחני.

אם אתם מחפשים עורך דין קניין רוחני ברמת גן והסביבה – אנחנו כאן לשירותכם.

משרד עורכי דין לוין עיני מתמחה בתחום של קניין רוחני וישמח לספק לכם ייעוץ וייצוג משפטיים בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

עורך דין קניין רוחני אלון לוין

ראשית נתבונן , מהו קניין רוחני?

קניין רוחני (באנגלית: Intellectual Property) והוא השם הכולל שניתן לנכסים וירטואליים, היינו – נכסים שאין להם קיום מוחשי. בשונה מדירה, מכונית, ריהוט ושאר דרים מוחשיים, ליצירות אישיות כגון שירים, צילומים, מפות, אתרי אינטרנט, משחקי מחשב, ציורים ואחרות – אין קיום פיזי מוחשי, ובכל זאת – הן רכוש אישי לכל דבר שלפעמים הערך שלו גבוה יותר מהערך שיש לחפץ מוחשי.

אם פורץ נכנס לבית וגונב רכוש אישי, באפשרותכם להגיש תביעה נגד חברת הביטוח שבה ביטחתם את תכולת הבית (בהנחה שעשיתם זאת, כמובן), ולקבל פיצויים אודות אובדן הרכוש. אבל – מה עושים אם מישהו העתיק שיר שכתבתם או תוכנה שפיתחתם ומפיץ אותם בשמו? האם ניתן לעשות להם ביטוח? כנראה שלא. אז את מי, אם בכלל, אפשר לתבוע?

חוקי קניין רוחני

מכיוון שלכולם ברור כי קניין רוחני הוא רכוש לכל דבר, אשר יש לו ערך גבוה במיוחד, חוקק חוק במדינת ישראל אשר מספק הגנה על קניין מסוג זה. החוק הזה חשוב ומשמעותי תמיד, אולם חשוב אפילו יותר בעידין הדיגיטלי שבו אנחנו חיים, עידן שבו הרבה יותר פשוט להעתיק יצירות. אם לא היה חוק כזה ואם לא היה עורך דין קניין רוחני אשר בקיא בדינים אלה, היינו מוצאים את עצמנו באופן תדיר מאבדים יצירות אישיות אשר עמלנו עליהן קשה מאוד.

כיצד מגנים על קניין רוחני?

אנו כאן כדי לעזור , צור עמנו קשר

יש מספר סוגים של קניין רוחני, ועל כל אחד מהם יש הגנה אחרת.

 • זכויות יוצרים

  אם אדם יצר יצירה מסוימת לרבות שיר, ציור, צילום, אתר אינטרנט או כל יצירה אחרת שאינה מוחשית, יש לו עליה זכויות יוצרים.

  על כל אדם אחר שאיננו היוצר חל איסור מוחלט לעשות שימוש ביצירה הזאת, אלא אם קיבל אישור מפורש מהיוצר.

 • סימני מסחר

  סימן מסחר צריך להירשם אצל רשם סימני המסחר במדינה המתאימה, ואם נרשם כזה – אף אדם אחר לא יכול לעשות בו שימוש. הפרת סימן מסחרי דינה כדין כל הפרה אחרת של קניין רוחני.

  גניבת עין

  אדם אשר מנסה להיבנות ממוניטין של אדם אחר בהציגו מצג שווא כאילו הוא היוצר של מוצר או שירות מסוימים.


  פטנטים

  רישום פטנט מקנה לרושמו את הזכות להשתמש בו, ואף אחד אחר לא יכול לעשות בו שימוש מבלי לקבל את רשותו של היוצר.

ישנם קניינים רוחניים נוספים כגון סודות מסחריים, מדגמים וזכויות מבצעים, וגם הם מוגנים על ידי דיני קניין רוחני. 

אם אתם יוצרים קניין רוחני, הדרך הטובה ביותר להגן על זכויותיכם כבעליו הוא לעשות כל מה שניתן על מנת שידעו שאתם הבעלים, לרבות רישומים במוסדות הרלוונטיים, תיעוד מצולם וכל דבר אחר.

הפרת קניין רוחני

מי שמפר קניין רוחני צריך לפצות את בעל הקניין בדרך שתיפסק בבית המשפט. אבל, על מנת שזה יקרה, חשוב מאוד שבעל הקניין הרוחני יוכל להוכיח בוודאות כי הוא אכן הבעלים החוקי. לאור זאת, חשוב מאוד שכל יוצר יסדיר את היותו הבעלים החוקיים של היצירה בפני הרשויות במידה שהדבר אפשרי, ובמקרים בהם הדבר לא מתאפשר – ההמלצה היא לתעד בכל דרך את העובדה כי היצירה הינה שלו.

אם אתם מחליטים להעביר חלק מהבעלות על היצירה למישהו אחר, או מאפשרים למישהו אחר לעשות בה שימוש – הסדירו את ההסכם באמצעות חוזה חתום על ידי שני הצדדים ועל ידי עורך דין קניין רוחני, על מנת שבעתיד לא תצטרכו להיכנס לסכסוכים משפטיים.

במידה שישנה הפרה של קניין רוחני – דאגו לתעד אותה בכל דרך אפשרית ופנו אל עורך דין קניין רוחני אשר ילווה אתכם לכל אורך הדרך ויסייע לכם להסדיר את מעמדכם כבעלי הקניין ולקבל פיצויים.

משרד עורכי דין לוין עיני מספק שירותי עורך דין קניין רוחני ברמת גן והסביבה וישמח לספק לכם שירות מקצועי ויעיל להסדרת זכויותיכם במהירה.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת ייעוץ ראשונית צרו עמנו קשר טלפוני או דרך האתר
ונשמח לעמוד לשירותכם.

צרו קשר

עו"ד עומרי עיני

עו"ד אלון לוין