עיצובים/מדגמים

משרד עורכי דין לוין

משרד לוין, הינו משרד בוטיק שהתמחותו במתן שירותי ליטיגציה לחברות, אנשי עסקים בתחום המסחרי והקניין הרוחני.

המשרד הוקם מתוך מטרה להכיל תחת קורת גג אחת סל של שירותים משפטיים מגוונים בעלי זיקה האחד למשנהו ובעלי אופי מסחר ועסקי. בשנים האחרונות טיפל המשרד בשורה ארוכה של סכסוכים בין בעלי מניות, לרבות סכסוכים משפחתיים בעלי אופי רגיש במיוחד.

המשרד דוגל במתן שירות אישי התפור למידותיו של הלקוח, תוך מתן דגש מיוחד על דיסקרטיות, מסירות, יסודיות ומצוינות מקצועית נטולת פשרות.

תחומי התמחות

איך מקימים ועד עובדים

כיצד מקימים ועד עובדים?

ועד עובדים הוא התארגנות של עובדים במקום עבודה מסוים.התאגדות עובדים והקמת ועד הן דרכים טובות לשמור על זכויותיכם ועל עתידכם.עובדים מאוגדים משיגים יותר, שכן הזכויות

להמשך קריאה »

צור קשר

עיצובים/מדגמים

חוק העיצובים, התשע"ה-2015, החליף את פקודת הפטנטים והמדגמים הישנה. בהצעת ההסבר לחוק נאמר כי מטרת החוק היא ליצור הסדר, מאוזן ועדכני הכיום בפקודת הפטנטים. שינוי המונחים בחוק החדש, אינו משנה את המהות וההתייחסות לדיני העיצובים שקולה לדיני המדגמים.

תכלית דיני העיצובים הוא לעודד אנשים לפתח עיצובים חדשים לתועלת הציבור. הצורך בשינוי החקיקה היה בלתי נמנע לנוכח השינויים הטכנולוגיים שהתרחשו בשנים האחרונות, כך שדיני המדגמים בהתאם לפקודה הישנה, לא תאמו את ההתקדמות והחדשנות. כך למשל סוגיות חדשות שהגיעו לעולם בתחום סימני גרפיים, גופנים, תצוגות מסך, סמארטפונים, ועיצובים לא מוחשים,  וכן הסכמים בינלאומיים עליהם חתומה מדינת ישראל, אשר חייבו התאמה ותיקון החקיקה.

התיקון היה חשוב מאוד למעצבים ישראליים, כגון אלו שפועלים בתחומי החומרה, מעצבים גרפיים, תכשיטנים, מעצבי אופנה ועוד, הפועלים בחו"ל והיו חייבים להתאים עצמם למדינות אחרות.

אחד השינויים החשובים בחוק הוא ההגנה על עיצוב לא רשום. הגנה זו נועדה בעיקר לעיצובים עונתיים ומתחלפים מדי תקופה קצרה, כגון אופנה שם הרישום לעיתים אינו כלכלי וארוך. כעיקרן ההגנה ניתנת לתקופה של 3 שנים מן המועד שבו פרסם בעל העיצוב לראשונה את העיצוב בישראל או מחוץ לישראל. בתקופת ההגנה, בעל העיצוב הלא רשום זכאי למנוע כל שימוש מסחרי במוצר שהוא העתק זהה של העיצוב, או שהוא יוצר אצל המשתמש רושם כללי שאינו שונה מן הרושם הכללי שיוצר אצלו המוצר נושא העיצוב.

חידוש נוסף וחשוב הוא הצטרפות ישראל לאמנת האג על פיה מתאפשר למעצב ישראלי להגיש בקשה אחת במשרד הבינלאומי ומשם לנתב את הרישום למדינה בה הוא חפץ להגן את עיצובו. הדבר יחסוך למעצבים הישראלים הרבה מאוד כסף וזמן ויאפשר להם להג באופן גלובלי על העיצוב שלהם.

חידוש משמעותי נוסף שנועד להגן על המעצבים הוא תקופת החסד של 12 חודשים מיום שפורסם העיצוב לציבור, ונסביר. על מנת שעיצוב ייחשב ככשיר לרישום עליו לעמוד בשני תנאים. עליו להיות חדש בעל אופי ייחודי. חדש משמעותו שהוא לא פורסם קודם ליום הגשת הבקשה. על פי החוק החדש, כשירותו של עיצוב לא תפגע אף פורסם לציבור במהלך 12 החודשים שקדמו לבקשה לרישום. ההגנה מאפשרת לבעל העיצוב לבדוק בתקופה זו, את תגובת השוק, את הכדאיות הכלכלית ועוד עניינים מסחריים.

כעיקרון, המעצב הוא הבעלים הראשון של העיצוב. ככל שהמעצב פעל לפי בקשת מזמין, האחרון הוא הבעלים, אלא אם הוסכם אחרת ביניהם. הסכם בכתב נדרש על פי החוק. כמו בפטנטים, גם עיצוב ניתן להעברה, למכירה א למתן רישיון או רישיון ייחודי.

תוקפו של עיצוב רשום הוא למשך 25 שנים מיום הגשת הבקשה לראשונה, ואם נדרש המבקש לתקן פגמים על פי החלטת הרשם, תאריך הגשת הבקשה הראשונה תחשב ממועד תיקון הפגמים.

לאחר הגשת הבקשה לרישום העיצוב ובחינת הבקשה על ידי הגורם המוסמך ברשות הפטנטים, ככל שנמצא כי העיצוב כשיר לרישום, הוא יירשם בפנקס.

כל אדם שאינו בעל העיצוב הרשום רשאי לבקש מהרשם לבטל את רישומו בפנקס של עיצוב רשום, בהתקיים אחד מאלה שהשכיחות ביותר הן כי העיצוב לא היה כשיר להגנה כעיצוב רשום או שהבקשה לרישום העיצוב לא הוגשה בידי בעל העיצוב.

הפרה של עיצוב, מזכה את בעל העיצוב בצו מניעה , וכן בפיצוי ללא הוכחת נזק בשיעור של 100,000 , לכל הפרה. בבואו לפסוק פיצויים בית המשפט לקוח בחשבון, בין היתר את היקף ההפרה, חומרת ההפרה, הנזק הממשי שנגרם לתובע, להערכת בית המשפט, הרווח שצמח לנתבע בשל ההפרה, להערכת בית המשפט, מאפייני פעילותו של הנתבע, טיב היחסים שבין הנתבע לתובע, תום לבו של הנתבע, בהתחשב בין השאר במגוון האפשרויות הקיים לעיצוב עיצובים ביחס למוצרים מהתחום שאליו משתייך המוצר נושא העיצוב.

לעניין סעיף הפיצויים, יראו הפרות המתבצעות במסכת אחת של מעשים, כהפרה אחת.

להערכתנו, חוק העיצובים החדש, הביא למפנה דרמטי בהגנה על מעצבים, בעיקר אלו שמעצבים מוצרים עונתיים שאין להם את הכסף הנדרש להגן על זכויותיהם או שאין כדאיות כלכלית להשקיע כסף שכן מדובר בעיצוב חולף. לכן, מעצבים קיבלו כלים חדשים וטובים לשמור על זכויותיהם, ועליהם לנצל זאת כדי להרתיע זייפנים וחקיינים הרוכבים על גבם.

צרו קשר

עו"ד עומרי עיני

עו"ד אלון לוין